فرهنگ سازمانی برای سرمایه گذاری در فرنچایز

برای سرمایه گذاری در فرنچایز توجه به فرهنگ سازمانی اهمیت ویژه ای دارد. تمامی سازمان ها و شرکتها همانند جوامع د رمقیاس مینیاتوری هستند. هر جامعه ای فرهنگ خاص خود را دارد. برای سرمایه گذاری در فرانچایز باید به موضوعاتی مثل اهداف، نگرش ها و میزان سرمایه گذاری و… اهمیت داده شود. ولی تقریبا موضوع فرهنگ سازمانی نادیده گرفته می شود.

فرهنگ سازمانی به چه معناست؟

فرهنگ سازمانی مجموعه‌ای از ارزش‌ها، انتظارات، و روش های عملی ا‌ست که اعضای تیم را راهنمایی می‌کند، و در واقع تمام ویژگی هایی  ا‌ست که شرکت شما بر پایه آنها بنا شده است. این فرهنگ شامل هدف و مأموریت یک شرکت به همراه ارزش‌ها، مدیریت و انتظارات کارکنان، مدیریت عملکرد ساختاری و میزان کلی تعامل میان اعضای تیم می‌شود.

چرا فرهنگ سازمانی در فرنچایز اهمیت دارد؟

فرنچایز

عده ای بر این باورند که فرهنگ سازمانی موضوع مهم و قابل اهمیتی نیست و می توان به سادگی از آن عبورکرد. این عده معتقدند معمولا در کسب و کارهای زنجیره ای تعامل زیاد مطرح نیست، و به عنوان یک شعبه از آن کسب و کار به صورت مستقل هستند. در صورتی که این موضوع درست نیست. درک نگرش ها، ارزش ها، اهداف و شیوه های مشترک در سازمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. واقعیتی که وجود دارد، این است که فرهنگ سازمانی بر همه چیز یک نظام فرانچایز تاثیرگذار است؛ از استراتژی های ارایه شده برای موفقیت تا شیوه های بهینه سازی عملکرد فرنچایز.

در ابتدا اینگونه تصور می شود که در راه اندازی فرنچایز می توانید رییس خود باشید. اما این نکته را فراموش نکنید که با مشارکت و فعالیت گسترده خود راه پیشرو را برای کسب و کارتان هموار خواهید کرد. اگر در سیستم فرنچایز با روش  کار دیگر کسب و کارهای زنجیره ای مطابقت نداشته باشید، راهی سخت پیش رو دارید. فرهنگ سازمانی در فرنچایز فقط مربوط به بخش کسب وکار و مالی نیست. اهمیت آن تاثیر زیاد بر روحیه و روابط عمومی سازمان دارد. قبل از اینکه سرمایه خود را وارد فرنچایز کنید باید به این موضوع مهم توجه کافی کنید که فرهنگ شما باید با فرهنگ فرنچایزدهنده هماهنگ باشد. در این صورت هر دو موفق خواهید بود.

کشف فرهنگ سازمانی اعطا کننده فرنچایز

حتما در مورد فرهنگ سازمان و یا شرکت از سایر افراد شنیده اید. در برخی سازمانها امکان اینکه جمعه ها با لباس راحت به محیط کار بیایند و یا برای استراحت فوتبال دستی بازی کنند و حتی ممکن است که اتاق فکر و یا اتاق استراحت داشته باشند. اما درحقیقت فرهنگ سازمانی در مورد مزایایی که سازمان برای کارکنان فرآهم می کند، نیست. این کارها بیشتر برای سرگرم کردن و تشویق بیشتر کارکنان سازمان است. اما فرهنگ یک شرکت و سازمان، روش کار فرنچایز است. منظور ازروش، فرآیندها و زبان و رفتار آن است. فرهنگ سازمانی در واقع روابط بین افراد در شرکت و ارزش های کسب و کار است. به طور کلی چهار نوع فرهنگ سازمانی وجود دارد:خلاق، رقابتی و فرهنگ کنترل؛ که باید مورد توجه قرار گیرد.

فرهنگ سازمانی مشارکتی

فرهنگ سازمانی مشارکتی چیزی شبیه به فرهنگ موجود در خانواده است. ارزش این نوع فرهنگ بر اساس حضور مربیان و پرورش افراد است. یکی از فرهنگ های متداول در راه اندازی فرنچایز، فرهنگ مشارکتی است. اگر عاشق تعامل عملی هستید، این نوع فرهنگ برای شما به عنوان سرمایه گذار بسیار مناسب است. در فرهنگ مشارکتی از اشتباهات به عنوان فرصتی برای درک بهتر فرآیندها و محصولات شرکت در نظر گرفته می شود. تکامل و سازگاری هنجار هستند. از صبر و پشتکار قدردانی می شود. جنبه منفی این فرهنگ درگیری افراد با یکدیگر هنگام تصمیم گیری است. زیرا تمام افراد برای تصمیم گیری مشارکت دارند.

فرهنگ سازمانی خلاق

یکی دیگراز انواع فرهنگ سازمانی که در راه اندازی فرنچایز باید مورد توجه قرار گیرد، فرهنگ خلاق(خلاقیت) است. دراین نوع فرهنگ تمرکز اصلی برخلاقیت و نوآوری، با هدف افزایش سودآوری است. ازآنجایی که نوآوری ایده های جدیدی ایجاد می کند، این ایده ها می توانند منجر به افزایش سودآوری برای شرکت شوند.  سازمان ها در چنین شرایطی معتقدند که باید ریسک و آزمایش کرد. این نوع فرهنگ سازمان، شکست را می پذیرد و افراد سعی می کنند که بعد از شکست، با توجه به اشتباهات قبلی مسیر جدید را در پیش بگیرند. از آنجایی که مصرف کنندگان از نوآوری و خلاقیت استقبال می کنند، داشتن فرهنگ خلاق می تواند به رشد برند شما کمک کند. ارتقاء برند تجاری شرکت شما به نوبه خود، به افزایش درآمد کمک می کند. فرهنگ سازمانی خلاق می تواند به افزایش آگاهی از برند، توسط مشتریان منجر شود. نوآور بودن به سازمان کمک می کند تا محصولات و خدمات منحصر به فردی را تولید و عرضه کند. درنهایت، خلاقیت در فرهنگ سازمانی به شما کمک می کند در صنعت خود پیشرو باشید.

فرهنگ سازمانی رقابتی

تمرکز اصلی فرهنگ سازمانی رقابتی، رسیدن به اهداف است. در این نوع فرهنگ عملکردتان به طورمرتب تحت نظارت است.  به این علت که سازمان مطمئن شود هیچ کاری از مسیر اصلی منحرف نشود. این تفکروجود دارد که باید یک قدم جلوتر از رقبا بود. معمولا در فرنچایز این نوع فرهنگ سازمانی یک هدف مشترک را تعیین کرده و کسب و کارهای زنجیره ای به صورت متحد برای دستیابی به این هدف تلاش می کنند. معمولا تمرکز بر یادگیری و توسعه مداوم، مفید بوده و باعث رشد می شود. اما از این موضوع نباید غافل شد که در یک فرهنگ رقابتی با گذشت زمان فرسودگی شغلی ایجاد خواهد شد. ارتباطات و همکاری بین صاحبان فرنچایز از بین خواهد رفت و شما احساس می کنید که به تنهایی باید کار خود را انجام دهید.

فرهنگ سازمانی کنترل

آخرین فرهنگ سازمانی که برای راه اندازی فرنچایز بهتر است با آن آشنا شوید، فرهنگ سازمانی کنترل است. در فرهنگ کنترل هر فرد جایگاه و نقش خود را بر اساس سلسله مراتب می داند. بر اساس فرهنگ های مشارکتی و خلاق، در این نوع فرهنگ سازمانی، ثبات حرف اول را می زند. معمولا خبری از سازگاری نیست. اگر برای رشد مداوم و یک تجارت روان ارزش قائل هستید، این فرهنگ برای شما مناسب است. فرهنگ کنترل بر مبنای امنیت است. اما با این سطح از سازماندهی شرایط کاری کمی سخت می شود.

چرا باید فرهنگ سازمانی مناسب با شخصیت شما در راه اندازی فرنچایز باشد؟

فرنچایز

برای راه اندازی فرنچایز و اهمیت فرهنگ سازمانی در آن، بهتر است با مدل هایی که مطرح شد بیشتر آشنا شوید. زمانی که صاحبان فرنچایز به طور کامل با فرهنگ های سازمانی مختلف آشنا باشند، می توانند به سمت سرمایه گذاری مناسب حرکت کنند. آن ها می توانند کسب و کارهایی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند که با صاحبان کسب و کار فرنچایز دهنده همسو باشد. در این شرایط موفقیت افزایش پیدا می کند.

کاهش هزینه ها

سازگاری با فرهنگ سازمانی فرنچایزدهنده برای دریافت حق نمایندگی باعث مدیریت بهتر خواهد شد. هزینه ها کاهش می یابد و آموزش کمتری نیاز است. در عین حال شما به دلیل این سازگاری در طول مسیر به حمایت کمتری خواهید داشت. این موضوع برای اعطا کننده فرانچایز نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. همسان بودن اعطا کننده و دریافت کننده فرانچایز در زمینه فرهنگ سازمانی باعث می شود تا رضایت بیشتری ایجاد شود. در عین حال تصمیمات راحت تر و سریع تر گرفته می شوند. این موضوع باعث افزایش رضایت شغلی و عملکرد بهتر کسب و کار خواهد شد.

بهتراست زمانی که به بحث مالی و نوع تجارت کسب و کار برای راه اندازی فرانچایز فکر می کنید، فرهنگ سازمانی را در نظر بگیرید. هماهنگ بودن فرهنگ شما و فرهنگ سازمانی کسب و کار مورد علاقه تان باعث ایجاد یک فضای برد برد خواهد شد. شما می توانید یک رابطه کاری متقابل و سودمند داشته باشید. در عین حال با برنامه ریزی های مناسب خیلی سریع در مسیر افزایش سود و حفظ و بهبود هویت برند قرار خواهید گرفت.

برچسب ها:
استارباکس اعطای نمایندگی بابک بختیاری بازاریابی برندینگ برندینگ رستوران برندینگ شخصی بستنی بوم کسب و کار تجهیزات فست فود تکنولوژی راه اندازی راه اندازی رستوران راه اندازی رستوران در ترکیه راه اندازی رستوران سیار راه اندازی سفره خانه سنتی راه اندازی فست فود راه اندازی فود کورت راه اندازی قنادی راه اندازی کافیشاپ فرنچایز راه اندازی کسب و کار رستوران داری رستوران گیاهی ساب وی طراحی سایت رستوران غذاهای ایرانی غذای آسیایی فرنچایز فست فود فست فود زنجیره ای قرارداد مدیریت رستوران مواد اولیه مواد اولیه فست فود نمایندگی، فرنچایز کارآفرین کارآفرینی کارافرینی کار در منزل کسب و کار کسب و کار،راه اندازی کسب و کار کسب و کار اینترنتی کسب و کار بین المللی کسب و کار تولیدی کسب و کار کوچک