معروف ترین فروشگاه های زنجیره ای در جهان

معروف ترین فروشگاه های زنجیره ای در جهان یکی از تفریحاتی هستند که در زندگی شهرنشینی وجود دارد، خرید کردن در فروشگاه‌های بزرگی است که تقریبا تمامی نیازهای ما انسانها را پوشش می‌دهد. اما واقعا شناخته شده ترین فروشگاه های زنجیره ای دنیا توسط چه کسانی پایه‌گذاری تاسیس شده‌اند؟ میزان و حجم تبادلات در هر یک از آن‌ها به چه شکل است و آیا واقعا این فروشگاه‌ها برای ما انسانهای شهرنشین مفید هستند؟ به جواب  تمامی این سوالات در ادامه موضوع خواهیم پرداخت.

حجم زیاد و مهمی از اجناس با قیمت‌ها و کیفیت‌های متنوع در معروفترین فروشگاه های زنجیره ای دنیا به چشم می‌ آیند. گروه زیادی از مردم با توجه به مشغله‌ های گسترده ای که دارند، تلاش می‌کنند با یک بار خرید رفتن تمامیِ وسایل مورد نیاز خود را از یک فروشگاه خریداری کرده و به خانه برگردند. از این‌رو وجود فروشگاه‌های زنجیره ای در نزدیکی هر خانه‌ای از اهمیت بالا و ویژه ای برخوردار می باشد. معروفترین فروشگاه های زنجیره ای در دنیا در اکثر نقاط دنیا مخصوصا در اروپا و امریکا و آسیای شرقی شعبه های گوناگون دارند. در ادامه به شرح و تفسیر مهم‌ترین فروشگاه‌ها خواهیم پرداخت.

وال‌مارت؛ باشعار پس انداز کن و بهتر زندگی کن

فروشگاه زنجیره ای
وال‌مارتa> (Walmart) نامی شناخته شده در صنعت خرده‌فروشی جهان است. در بیشتر کشورهای جهان چندین شعبه راه اندازی کرده است. این فروشگاه که در شروع با شعار ” هر روز یک، کاهش قیمت ” روی کار آمد، توسط شخصی به نام سم والتون در سال 1962 فعالیت خود را شروع کرد. فروشگاه زنجیره‌ای وال‌مارت، اجناس خود را به شکل روزانه با تخفیف‌های بسیار ویژه‌ای عرضه می‌کند و حتی در مناسبت‌های مختلف، به روی اکثر اجناس تخفیفات بهتری هم می گزارد. وال مارت در 5 سال شروع فعالیت خود توانست تعداد شعبات خود را از مرز 20 فروشگاه رد کند. رشد و پیشرفت روزافزون این شرکت موجب شد تا در جشن 25 سالگی فروشگاه، تعداد کارکنان آن از مرز 1000 نفر گذشته و حجم داد و ستد آن به میزان 16 میلیارد دلار برسد. در حال حاضر شعار این شرکت ” پس انداز کن تا زندگی بهتری داشته باشی ” می باشد..

تعداد شعبات مختلف فروشگاه های زنجیره‌ای وال‌مارت

فروشگاه زنجیره ای

از وال‌مارت به عنوان غول فروشگاه‌های زنجیره‌ای  دنیا یاد می‌شود چرا که این فروشگاه توانسته است بیش از 11 هزار شعبه را در 28 کشور جهان افتتاح کند. این فروشگاه بزرگ توانسته است برای بیش از دو میلیون نفر به طور مستقیم اشتغال زایی کند. در کشورهای مختلف فروشگاه‌های این شرکت خرده‌فروشی تحت عناوین مختلفی شناخته می‌شوند. برفرض مثال در انگلستان با نام اسدا (Asda) و در ژاپن به‌ نام Seiyu Group فعالیت می‌کند. وال‌مارت با بیش از 58 نام مختلف در کشورهای گوناگون مشغول به فعالیت است.

کارفور؛ میدان عمومی

کارفور (carrefour) در زبان فرانسوی به معنای میدان عمومی است که از سال 1958 در زمینه خرده‌فروشی فعالیت خود را شروع کرد. کغفوغ را می‌توان یکی از معروفترین فروشگاه های زنجیره ای دنیا شمرد چرا که در بیش از 18 کشور مختلف دارای 12300 شعبه می باشد. اکثر شعبات این فروشگاه به صورت هایپرمارکت در کشورهایی مثل ایران معرفی شده‌اند. تاسیس کنندگان این فروشگاه زنجیره‌ای مارسل فورنیه و دنیس دوفوری هستند. برای ثباتی که این شرکت در طول سالهای فعالیت خود داشته است، سهام این شرکت در بازارهای جهانی از محبوبیت خاصی برخوردار می باشد. پس ازکشور فرانسه، اکثر شعبات این فروشگاه را می‌توان در انگلستان، امارات، بلژیک، پرتغال و تایوان جستجو کرد..

سون الون تنها یک عدد نیست

فروشگاه زنجیره ای

سون الون یکی دیگر از معروفترین فروشگاه های زنجیره ای در دنیا فروشگاه سون الون (7-eleven) است که از هولدینگ‌های Seven & I ژاپنی الهام گرفته شده است. این شرکت غول‌آسا با در آمدی نزدیک به 62 میلیارد دلار در رتبه دوازدهمین شرکت خرده فروش پرارزش را در جهان به خود اختصاص داده است. سنگ محک این رتبه بندی، دسترسی آسان و خرید اسان مشتریان میباشد. این خرده‌فروش بزرگ نیز دارای بیش از 70000 فروشگاه در 18 کشور مختلف جهان می باشد. نوشیدنی معروف Slurpee که شباهت زیادی به یخ در بهشت دارد، به صورت کاملا تصادفی در یکی از یخچال‌های فروشگاه این خرده‌فروشی کشف شد.

نام این فروشگاه برگرفته شده از ساعات کاری آن در اوایل کار بوده است. فروشگاه سون الون از ساعت هفت صبح تا یازده شب مشغول ارائه سرویس به مشتریان خود در سال ۱۹۲۷ می باشد. اما کم کم با گسترش فعالیت خود در سال ۲۰۲۰ شاهد باز بودن درب‌های فروشگاه‌های سون الون در ۲۴ ساعت شبانه‌روز در ۷روز هفته می باشیم..

کاستکو؛ فروشگاهی فراتر از آشیانه هواپیما

فروشگاه های زنجیره ای

 

با وجود اینکه از عمر اولین فروشگاه‌های زنجیره‌ای که به صورت امروزی دایر گشته‌اند بیش از 50 سال نمی‌گذرد، اما توانسته‌اند جایگاه خاص و ویژه‌ای در اقتصاد کشورها بدست آورند. کاستکو (Costco)اورند.  این شرکت در سال 2012 رتبه 24 را از نظر محبوبیت در بین شرکت‌های ایالات متحد آمریکا بدست آورد.

این شرکت برای اولین بار در یکی از آشیانه‌های هواپیما در آمریکا تاسیس شد. نکته مهم و قابل توجه در این فروشگاه، استفاده نکردن از هیچ‌گونه پلاستیک و پاکت برای حمل خریدها می باشد. مشتریان بایستی حتما پلاستیک خود را همراه با خود به فروشگاه بیاورند. از دیگر نکات فروشگاه کاستکو استفاده بهینه از نور طبیعی خورشید در طول روز و کلید‌های خودکار برای روشن و خاموش کردن روشنایی در صورت لزوم می باشد. کاستکو در  اکثر کشورهای جهان مثل کانادا، ژاپن، اسپانیا، فرانسه و غیره شعبه دارد. کاستکو تنها شرکتی است که توانسته است در ظرف کمتر از ۵ سال دارایی خود را از صفر به عدد سه میلیارد دلار برساند.

دلاراما؛ کپی برابر اصل

در کانادا دلاراما فروشگاه های منحصر به فردی دارند که مزیت آن ارزان بودن اجناس آن‌ها نسبت به سایر فروشگاه‌ها است. این فروشگاه های زنجیره‌ای اجناس خود را از زیر یک دلار تا چند ده دلار به‌ فروش می‌رسانند،دلاراما اجناسِ یک دلاری بسیاری دارد که از نظر کیفیت با اجناس اصل هیچ تفاوتی ندارند. در این فروشگاه خبری از شکلات صبحانه نوتلا و یا خودکارهای مارک بیک نیست، اما اجناسی بسیار ارزان‌تر با کیفیت مثال زدنی وجود دارند که به آن‌ها های کپی (High copy) نیز گفته می‌شوند.

با این‌که محصولات این فروشگاه زنجیره‌ای همگی کپی برداری شده از اجناس اصل  و اورجینال هستند، اما خود شرکت دلاراما دوست ندارد کسی از روی محصولاتش کپی کند! این فروشگاه از آن‌جایی که هیچ پولی بابت بازاریابی و تبلیغات نمی‌دهد، هزینه‌ی تمام شده‌ی اجناس‌اش بسیار کمتر می‌شود و از طرفی می‌تواند محصولات را با قیمت مناسب تری به فروش برساند.

سخن پایانی

این چهار فروشگاه تنها بخشی از معروفترین فروشگاه های زنجیره ای دنیا به شمار می‌آیند. هر کشور با توجه به نیازهای خاص خود دست به راه اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای می زند. در کشور ما ایران نیز، جای خالی یک فروشگاه منسجم با داشتن تمام ویژگی‌های یک فروشگاه زنجیره‌ای بسیار به چشم می‌خورد. فروشگاه زنجیره ای فامیلی یاری کننده شهروندانی خواهد بود که برای تامین مایحتاج خود به یک فروشگاه بزرگ نیاز دارند. با پوشش‌دهی کامل محصولات در این فروشگاه زنجیره‌ای دیگر نیازی ندارید تا به چندین سوپرمارکت کوچک و بزرگ، دور و نزدیک سر بزنید. کافی است چرخ دستی را برداشته و از خرید کردن در فضای دلنشین فروشگاه های بزرگ زنجیره ای فامیلی لذت ببرید

برچسب ها:
استارباکس اعطای نمایندگی بابک بختیاری بازاریابی برندینگ برندینگ رستوران برندینگ شخصی بستنی بوم کسب و کار تجهیزات فست فود تکنولوژی راه اندازی راه اندازی رستوران راه اندازی رستوران در ترکیه راه اندازی رستوران سیار راه اندازی سفره خانه سنتی راه اندازی فست فود راه اندازی فود کورت راه اندازی قنادی راه اندازی کافیشاپ فرنچایز راه اندازی کسب و کار رستوران داری رستوران گیاهی ساب وی طراحی سایت رستوران غذاهای ایرانی غذای آسیایی فرنچایز فست فود فست فود زنجیره ای قرارداد مدیریت رستوران مواد اولیه مواد اولیه فست فود نمایندگی، فرنچایز کارآفرین کارآفرینی کارافرینی کار در منزل کسب و کار کسب و کار،راه اندازی کسب و کار کسب و کار اینترنتی کسب و کار بین المللی کسب و کار تولیدی کسب و کار کوچک